Farmakoterapie
Farmakoterapie je léčba pomocí léčiv (léků). Léky určené k léčbě fibrilace síní u mnoha jedinců fungují, někdy je však třeba vyzkoušet různé léky nebo i jejich kombinaci, která je pro daného jedince nejlepší.
Přestože hodně pacientů toleruje léky dobře, u některých se mohou projevit jejich vedlejší účinky. Tyto vedlejší účinky záleží na konkrétním typu léku i na celkovém stavu daného jedince. Pokud se některé nežádoucí účinky objeví právě u Vás, měli se o nich poradit se svým lékařem.
Léky používané k léčbě fibrilace síní
- léky k prevenci vzniku krevních sraženin:
- WARFARIN: tento lék doporučujeme pacientům s vyšším rizikem vzniku krevních sraženin. Pokud užíváte tento lék, musíte také dodržovat speciální dietu, o jejím složení se poraďte se svým lékařem. Tato léčba také musí být sledována pomocí pravidelných odběrů krve. Sledovanou hodnotou při odběru je tzv. INR, které by se mělo u většiny pacientů pohybovat mezi 2 – 3. Nižší hodnoty znamenají neúčinnou léčbu s rizikem vzniku krevních sraženin, vyšší hodnoty naopak znamenají riziko krvácení. Kontrolní odběry by se měly provádět u stabilizované léčby minimálně jednou za 3 – 4 týdny.
- ANOPYRIN, GODASAL, PLAVIX atd.: tyto léky jsou doporučovány pacientům s nižším rizikem vzniku krevních sraženin. Tato léčba nemusí být sledována pomocí odběrů krve.
- zpomalení tepové frekvence: tyto léky blokují převod v síňokomorovém uzlu a tím zpomalují výslednou tepovou frekvenci
- beta – blokátory: LOKREN, VASOCARDIN, BETALOC, EGILOK, CONCOR, ATRAM, DILATREND, TENORMIN atd.
- kalciové blokátory: ISOPTIN, DIACORDIN, BLOCALCIN atd.
- digitalis: DIGOXIN
- léky k udržení normálního srdečního rytmu (antiarytmika): tyto léky s větší či menší účinnosti zabraňují vzniku a udržování se fibrilace síní. Jejich užívání je bohužel často provázeno vedlejšími účinky.
- propafenon: RYTMONORM, PROPANORM, PROLEKOFEN atd.
- sotalol: SOTALEX, SOTAHEXAL atd.
- amiodarone: CORDARONE, SEDACORONE, AMIOHEXAL
Úspěšnost dlouhodobé léčby
Úspěšnost standardní léčby fibrilace síní bývá někdy neuspokojivá. Pouze asi u poloviny pacientů, kteří užívají antiarytmické léky, se podaří udržet normální srdeční rytmus v následujícím roce. Pro spoustu pacientů je antiarytmická léčba účinná pouze částečně, s omezením záchvatů fibrilace síní, přestože se nezdaří potlačit je zcela. Je obtížné předpovědět, který z léků bude účinný u určitého pacienta, někdy je třeba postupně vyzkoušet různé antiarytmické léky. U některých pacientů mohou vedlejší účinky antiarytmické léčby převážit účinky léčebné. U těchto pacientů, obzvlášť pokud nejsou samotnou arytmií výrazně omezeni, antiarytmickou léčbu vysazujeme a pokračujeme jen s léky ke zpomalení tepové frekvence a k prevenci vzniku krevních sraženin.